Най-скъпото кафе в света можете да опитате на остров Бали
Сигурно сте чували за най-скъпото кафе в света Копи Лувак, но бихте ли се осмелили да го опитате?
Ще ви отведа на далечно пътешествие в джунглата, където ще посетим една кафеена плантация за Копи Лувак. Дестинацията е остров Бали, плантацията е на север от Убуд. Там ще проследя процеса на производство и ще опитам така известното най-скъпо кафе в света.
Историята около откриването на кафето обяснява защо тази напитка е толкова ценена и известна. През XVII век Индонезия е била холандска колония. По това време колонизаторите донесли кафето в този район и направили множество кафеени плантации, където местните хора работили и отглеждали кафето. Индонезийският климат и природните дадености се оказали благоприятни за производство на висококачествено кафе. То се изнасяло за Европа и се е считало за изключително ценна стока, а на работниците в плантациите било забранено да консумират от кафето.
Събирачите на кафе в една плантация на Бали обаче започнали да намират на земята остатъци с кафени зърна, които били паднали около дърветата в плантацията, сушели зърната и варели от тях кафе. Това било единствената възможност да опитат напитката. Веднъж собственикът на плантацията видял, че неговите работници пият интересна течност, опитал я и открил, че тя е с много по-мек и приятен вкус, отколкото неговото кафе от плантацията. С изненада открил, че напитката се прави със събрани от земята остатъци. Оказало се, че тези остатъци са от малък бозайник, през чийто храносмилателен тракт преминават зелените кафени зърна. Тази малка животинка се нарича цибетка и чрез обонянието си подбира най-висококачествените зърна от храстите. Храни се с тях, а в последствие стомашния й сок преработва най-горния слой на кафеното зърно. След като бъдат изядени от цибетката, зърната прекарват около ден и половина в стомаха, където се разгражда само част от външната им обвивка. Там се случва и обогатяването на кафееното зърно с ензими и аминокиселини, които му придават специфичен вкус. Същевременно липсва горчивият вкус на кафето и напитката е доста по-щадяща за хората с чувствителни стомаси, тъй като не притежава киселинност.
Така кафето получава названието си "Копи Лувак". Името му идва от "копи", което на индонезийски означава кафе и "лувак" – местното животно цибетка, на чиято храносмилателна система се дължи изключителният вкус на кафеените зърна. Kopi Luwak се произвежда само на няколко острова в Индонезия – Бали, Сулавеси и Суматра, но се предлага почти навсякъде в Индонезия. А популярността му днес е световна. Именно малките количества и сложния процес на производство го правят толкова скъпо и много търсено от любителите и специалисти по кафето.
В плантацията на Бали ни развежда млада балийка, която ни показва етапите на отглеждане и обработване на кафето. Тя е израснала в плантацията и с любов ни показва всичко наоколо и отговаря на всичките ми въпроси. Вълшебството се допълва от индонезийска гамелан музика на живо, която изпълнява нейния брат.
Много обсъждан въпрос е затварянето на цибетките в клетки, за да могат да се произвеждат по-големите количества Копи Лувак и да се улесни процеса по събирането му, но момичето ни разказва, че в тяхната плантация цибетките са свободно живеещи. Причината е, че само така цибетката може да избере с какво да се храни и по този начин да селектира най-висококачествените и добре узрели зърна. Това разбира се води до по-качествено Копи Лувак.
Балийката ни разказва, че цибетката е активна през нощта, а през деня спи, за това сутрин работниците събират зърната около дърветата и храстите в плантацията. След това кафените зърна се измиват и се оставят да изсъхнат на слънце няколко седмици и накрая се изпичат на лек огън, за да добият специфичен златист цвят.
Разходката из плантацията продължава. В нея се отглеждат също много подправки като чили, ванилия, канела и индийско орехче, кардамон. Тук расте и какаово дърво, защото климатът е много подходящ и отглеждането му се е превърнал в поминък на доста хора на острова. Какаото расте на какаови шушулки. За да се получи какаото на прах и от него шоколада, така любим на всички, какаовите зърна преминават дълъг етап на обработка. Първо какаовият плод се изсушава на слънце, за да ферментират ядливите части на какаовите шушулки. Едва след като изсъхнат, зърната в тях могат да се обработят, за да се направи какаово масло, какао на прах или шоколад. Опитваме няколко парченца шоколад е с много наситен какаов вкус. Причината е, че в него се съдържа много повече какао и какаово масло, за сметка на захар и подобрители, както сме свикнали в Европа. Бих казала, че този шоколад е доста по-истински, а и здравословен, така че го хапвам с удоволствие.
Идва дългоочакваният момент на дегустацията на кафе. Кафето се приготвя в френска преса, с която да се извлече уникалния вкус и аромат. Може да изберем между Робуста или Арабика в зависимост от вида на кафените зърна. Отпиваме чаша Копи Лувас Робуста. Вкуса се отличава първо заради липсата на горчивина, а после и остатъчния вкус на тъмен шоколад и нотки на кардамон.
Премиум кафето е предпочитана напитка за редица известни личности като Обама, Путин, холивудските звезди Джордж Клуни и Мадона, а вие бихте ли го опитали?
За да му се насладите истински обаче и да се запознаете с методите на производство, е за препоръчване да посетите някоя кафеена плантация. Само там със сигурност ще ви сервират прясно изпечено оригинално Кopi Luvak и ще усетите неговата магия.