Ница – дълъг уикенд на Лазурния бряг

В един дълъг ноемврийски уикенд тръгваме към сърцето на Лазурния бряг на Френската ривиера, за да прекараме няколко дни в слънчева Ница.

 Ница притежава скрит чар, романтика, прекрасна смесица от средиземноморските дух, изкуство и култура. Ница е дестинация, която мнозина свързват с красивите плажове и летните удоволствия, които предлагат, но днес ще ви покажа красотата на Ница през моя поглед през есеннта.

Старият град на Ница

Старата част на града се нарича Vieux Nice или Стария град и е разположена между Quai des Etats Unis и площад Massena. Това е едно от най-добрите места да опитаме автентична френска кухня в града, както и да се полутаме из малките улички пълни с красиви сгради и малки цветни магазини.

Place de Massena

Place de Massena е главният площад на Ница, разположен между Стария и Новия град. Фонтанът в средата на площада изобразява истории от гръцката митология, със 7-метрова статуя на Аполон в центъра.

Още от Ница

Задължителна спирка в стария град на Ница е пазарът за цветя Cours Saleya. Това място е рай за красиви букети цветя, вкусни макарони и ароматни продукти от лавандула, която е типична за района на Прованс. Разпръснати между редиците от цветя са сергии, предлагащи на посетителите пресни зеленчуци и плодове, сирена, колбаси и специалитети от региона.  

Един от специалитетите на Ница

Един от специалитети, които можете да опитате на пазара е Socca -  тънка палачинка, приготвена от брашно от нахут. Огледайте се за Chez Theresa – сигурна съм, че ще го откриете лесно по опашката от чакащи.

Пазарът работи всеки ден от рано сутринта до следобед, а в понеделник се превръща в пазар за антики, който има съвсем различно излъчване, но също си заслужава да разгледате.

От северната страна на Cours Saleya ще намерите една красива барокова църква  Chapelle de la Miséricorde, която очарова със своите неочаквани кръгли стени и прозорци.

Крайбрежната алея на Promenade des Anglais е идеалното място за разходка по всяко време на деня! Простира се на повече от 7 км дължина, но най-популярният участък от красивата алея е между Castle Hill и хотел Negressco. Крайбрежната алея е любимо място за разходка както на местните хора, така и на туристите като нас, които искат да се насладят на красотата и тюркоазените цветове на Средиземно море, морския бриз и звука на вълните.

Изкачете стъпалата или вземете безплатния асансьор нагоре по Хълма на замъка (или Colline du Château) за едни от най-невероятните крайбрежни гледки към Лазурния бряг. Уверете се, че не сте пропуснали да спрете при кулата Bellanda, където се намира прекрасна панорамна площадка и едно от най-добрите места за снимки над града.  

В миналото на това място се е издигала крепост, от която до днес не е запазено нищо освен името, което напомня за славната история на хълма, който днес е прекрасен зелен парк.

От другата страна на парка се открива гледка към пристанището на Ница Port Lympia, оградено с цветни пастелни сгради и пълно с лодки от всякакъв размер, и от където тръгват корсианските фериботи. Тук се намира и един чудесен ресторант, в който вечеряхме една от вечерите, но за това ще ви разкажа след малко!

На метри от пристанището се намира площад Гарибалди, кръстен на родения в Ница италиански военски герой Джузепе Гарибалди. Площадът е изпълнен с множество кафета и ресторанти. Тук е идеално място да изпиете чаша вино и да се потопите в атмосферата на

Хотел Negresco

Построен през 1913 г., 5-звездният Hotel Negresco е една от най-разпознаваемите сгради в Ница. Според мен изглежда по-скоро като галерия или музей, отколкото като хотел с красивата си архитектура от Бел епо̀к - аристократичното сърце на града от миналото, та до наши дни.

Интересна е историята за създаването на православната катедрала „Свети Никола“, която е построена по време на царуването на цар Николай II. В края на XVIII век и началото на XIX век голяма част от руската буржоазия се заселва в района на Ница, привлечени от красотата и мекия климат на Южна Франция.

Катедралата е най-големият източно православен храм в Западна Европа и е построенна в типично руски стил с богато декорирани стенописи, витражи, дърворезби и ценни икони.

Руската църква “Свети Никола”

Катедралата на руската православна църква в Ница заслепява посетителите с блестящите си куполи и шпилове от 1912 г. насам.

Музеят на Марк Шагал, посветен на творчеството на този руско-френски художник, е известен като един от най-интересните музеи в града и със сигурност си струва да се посети от любителите на изкуството. Музеят за модерно и съвременно изкуство (MAMAC) пък включва стотици произведения на модерното изкуство от 60-те години на миналия век включително  произведения от Анди Уорхол и френски авангардни художници.

Базиликата “Нотр Дам”

Базиликата „Нотр Дам“ е най-голямата църква в Ница и е построена в красивия неоготически стил, подобно на базиликата Нотр Дам в Париж.

Кухнята на Ница

Ница е доста близо до Италия, така че в ястията се усеща влиянието както на френската, така и на италианската средиземноморска кухня. Храната в Ница е истинско удоволствие за всеки обича да се потопи в местната кухня и да експериментира. Ястията се фокусират върху пресни местни продукти, морски дарове, риба на скара, пресни салати, билки и разбира се висококачествен зехтин.

Няколко популярни ястия, които си струва да опитате:

- Салата Никозия или в превод от Nicoise означава на френски “нещо, което идва от района на Ница”. Традиционно се приготвя от домати, твърдо сварени яйца, дребни маслини и аншоа или риба тон и съм почти сигурна, че сте опитвали дори и у нас тази така популярна салата.

Pissaladière - провансалската версия на пица

Пай, подобен на пица, но гарниран с карамелизилан лук, аншоа и маслини. Макар че бе доста солено, на мен много ми хареса тази странна комбинация. Това е по-скоро улична храна, така че ще я намерите на сергиите на площад Гарибалди или в пекарните.

Не пропускайте да опитате Socca

Socca е безспорно едно от най-интересните неща, които пробвахме: вид тънка палачинка, приготвена от брашно от нахут – доста популярно ястие в Ница най-вече като улична храна. Ние я открихме и в менюто на La Storia, малък ресторант точно до базара за цветя Cours Saleya.

- Рататуй:  това така популярно ястие, което наподобява зеленчукова яхния, произхожда първоначално от Ница и е често срещано допълнение към основното ястие.

- La daube niçoise: телешко задушено в червено вино с лук, моркови и билки - едно от типичните месни ястия.

- Морските дарове и много прясна риба: разбира се щом сме на самия бряг на Средиземно море не можем да пропуснем да се насладим на най-различни вкусни морския ястия.

Ресторант La Vigna

Домашни ястия, приготвени с пресни продукти и прекрасна гледка към пристанището…

Като любител на морската храна заложих на октопод на скара, хрупкава полента и билков винегрет. Опитахме също филе от лаврак на скара в сос от бяло вино.

Храната беше вкусна и определено най-добрата, която ядохме в Ница.

Le Tire Bouchon - още един прекрасен ресторант

В сърцето на стария град на Ница открихме един прекрасен ресторант, който предлага незабравимо гастрономическо преживяване. Ловко съчетание на домашната кухня, пресни сезонни продукти и авторски почерк.

Аз избрах Риба треска, гарнирана с пюре от целина и миди.

Около Ница за ден-два

Ако сте в Ница за няколко дни, ви препоръчвам да отделите ден или два навън и да разгледате региона, тъй като има някои наистина прекрасни места само на един хвърлей от града. Имате две възможности – да посетите градовете по крайбрежието или да се насочите към вътрешността и да откриете природата, провинцията и скритите села в региона. Моят план е да отскоча до Монако, но следващия път определено ще отделя време и на Ез, Сен Тропе и Сен Жан Кап Фера.

Тези няколко дни бяха наистина прекрасни и няма да ви лъжа - нямам търпение да се върна отново в Ница, за да се насладя отново на магията на Лазурния бряг!

Поздрави и усмивки,

Лили

Ако статията ви е харесала, споделете я, за да достигне до повече хора.