На гости на Вила Мелник: семейната традиция и любовта към виното

Не сме били наистина в Мелник, ако не сме опитали от мелнишкото вино, което е известно по целия свят. Виното в Мелник е история и вековна традиция, част от културата на мелничани. В търсене на хубавото вино се отправяме на пътешествие към село Хърсово, само на няколко километра от Мелник, за да се потопим в света на мелнишкото вино. Ще се разходим сред лозята, ще надникнем в производствения процес и разбира се ще опитаме от вината на винарска изба Вила Мелник, където освен че са горди с местните сортове, които съхраняват и възраждат, пишат новата история на мелнишкото вино!

Корените и виното

Винарска изба Вила Мелник е семейна бутикова винарна. Тя е построена срещу село Капатово, родното място на собственика на винарната, Никола Зикатанов. Заедно със съпругата си Любка отварят винарска изба Вила Мелник през 2013г, семейна винарна, в който традициите и любовта към виното се предават от поколение на поколение.

Вила Мелник е проект, който е направен с много любов и уважение към родната земя, към традициите и културата на Мелнишкия регион. Искахме от винарната винаги да виждаме родната къща и от вкъщи да виждаме винарната, споделя дъщеря им Милица, която ни посреща във Вила Мелник и днес ще бъде нашия гид сред винения свят на винарската изба.

Панорамна гледка на длан

Заобиколена от всякъде от планини, Мелнишката котловина има специфичен климат, различен от навсякъде другаде в България. Вила Мелник е разположена на уникално място с невероятна гледка. Напред се разкрива панорамна гледка към Славянка, отсрещните ридове са вече в Гърция, Беласица, Огражден, а малкото възвишение е кратерът на вулкана Кожух с топлите минерални води и Рупите, един от енергийните центрове на България. Ако пък се покатерим на хълма над винарната, ще видим северната част на Пирин. Една 360 ° градусова красива панорама над море от лозови масиви.

Мелнишката котловина е заобиколена от планини и природни форми. Дълги горещи лета и много меки зими, това позволява климатът да е със средиземноморски характер и едно от най-топлите места в България. В мелнишкия регион винаги има бриз и ветрец, което от своя страна е предпоставка никога не се задържа влага над лозята, и не ги хващат болести.

Всички тези уникални природни фактори – специфичен релеф, средиземноморски климат и глинесто-песъчливи почви, правят Мелнишкия регион уникален. Тук се отглеждат  уникални за България и света гроздови сортове като Широката мелнишка лоза и нейното семейство, за които ще си говорим в следващите редове.

Мелник – моя българска Тоскана

Хората  в Мелнишкия регион са се занимавали с отглеждане на лозя и винопроизводство от хилядолетия. Днес около Мелник има толкова много винарни, че с право можем да наречем Мелник българската Тоскана или българската Напа Валей.

От среща от винарната се намира бялата сграда на старата винарна в село Хърсово. В миналото е била най-голямата винарна в България, произвеждала милиони литри кооперативно вино. На хълма има отсреща  виждаме още две винарни, а в далечината още една. В района на Мелник има над 10 винарски изби. Тук се произвеждат страхотни вина и това е една добра предпоставка за качествен винен туризъм, ключов за популяризирането на хубавото българско вино.

Местните сортове и модерният прочит на виното

Винарска изба Вила Мелник има 300 декара собствени лозя с над 20 сорта грозде, 1/3 от лозята се намират около сградата на винарната, а останалите 2/3 са зад хълма. Посадени са световни сортове като Каберне совиньон, Сира, Каберне ноар,  Санджовезе и разбира се бели сортове, сред които Совиньон блан и Шардоне. Отглеждат също и местните сортове, които са им най на сърце - Широка мелнишка лоза и цялото й семейство. За Вила Мелник е въпрос на чест и мисия да отглеждат и да възраждат някои почти изчезнали български сортове, типични за мелнишкия регион.

През 50-те, 60-те и 70-тегодини на миналия век от широката мелнишка лоза са се правили много кръстоски, за да се подобрят нейните качества. Сертифицирани са няколко сорта сред които Мелник 55, Мелник 1300, Мелник 80, Руен, Сандански мискет. Все местни сортове, които създават богатството на мелнишките сортове.

Мелник е известен по-скоро с червените сортове, заради горещото време, но вила Мелник може да се похвали и с прекрасни бели вина. Отглеждат местните бели сортове Сандански мискет и Керацуда и световните. От Вила Мелник са си поставили за цел да направят от местните сортове вина на световно ниво.

Гроздоберът

Гроздоберът във Вила Мелник е доста дълъг – започва в средата на август и продължава до средата на октомври. Първо се берат белите сортове, после по-леките червени и накрая по-късно зреещите сортове. В началото на октомври предстои гроздоберът на широката мелнишка лоза и мавруд, те са най-късните сортове.

На гроздобер във Вила Мелник

Разходка из лозята

Когато пристигнахме във винарната, дъждът се канеше всеки момент да завали, а лисните пориви на вятъра предчертаваха предстояща буря. Скрихме се във винарната от дъжда, за да научим повече за пътя на гроздето от лозята до бутилката вино. След бурята природата ни подари уникален залез с цветни облаци, мъгли над хълмовете и красиви меки светове.

Нямаше как да пропуснем да направим малка разходка из лозята на залез слънце, за да си наберем малко десертно грозде и да запечатаме залеза в снимки.

Производственият процес като на длан

Процесът по производство на виното е доста сложен и преминава през много стъпки. Няма обаче нито един процес, който да е скит от погледа на посетителите. Сградата на винарната е построена на три етажа вертикално, а пътят на гроздето до виното започва от най-горния етаж. Движението на гроздето е винаги надолу от най-горния етаж към следващите.

Това е изключително любопитно, защото винарната използва само силата на гравитацията, за да мести гроздето през производствения процес. Този метод е изключително енерго и време спестяващ. Другото , което е по-важно, е, че е изключително нежен и щадящ метод за правене на вино с минимална човешка намеса. Просто, но гениално!

Ако за първи път влизате във винарна, то със сигурност ще научите много любопитни неща за пътя на виното от лозето до чашата! Най-горе се приема току-що набраното грозде, което се бере само на ръка, избират се перфектните грозда, сортират се и се мелят, а от там през отвори смляното грозде пада директно надолу в съдовете за ферментация, които са на следващото ниво – един етаж по-надолу.

На следващия етаж се прави червеното вино чрез процесите на бурна ферментация, които са следващият етап във винопроизводството. Червеното вино се прави от червено грозде заедно със сока и ципите. Бялото вино обаче се прави само от сока без ципите.

Производството на бяло вино е на следващия етаж по-надолу. Когато се прави бяло вино, гроздето мина през пресата и се използва само сокът без ципите, те съдържат багрилното вещество. Разбира се, Вила Мелник произвеждат и розе – прави се само от червено грозде, но по технология почти като за бяло вино. Ципите, които съдържат багрилното вещество остават в контакт със сока само за няколко часа и така се получава бледото оцветяване на гроздето.

Villa_Melnik-DSC_5083.jpg

Любимата икона на семейство Зикатанови

На входа на винарната е изографисана стара византийска икона, която изобразява Исус като лозар, а лозата като божественото дърво на живота.

Едно добро послание от семейство Зикатанови към всички посетители е цитат от евангелието от Йоан, където се казва: „Аз съм истинската лоза и Моят Отец е лозарят. “

Виното и хляба са библейски неща, а ние българите имаме наш светец, посветен на виното - Свети Трифон Зарезан. Всяка година по традиция на 14 февруари се зарязват лозите. Винарна Мелник го отбелязват вече 5-6 години със специална празнична програма за всички, решили да посетят винарната тогава, а от няколко години се включват и още винарни от региона и се превръща в цял празник на Мелнишкия регион, наречен  „Дни на отворените врати в Мелнишко“.  

Картата на винарните

С голяма фолклорна програма, ритуално подрязване на лозята и много дегустации се събират над 2 хиляди души през целия уикенд във Вила Мелник и околните винарни. За улеснение на всички, решили да се отправят на истински винен тур из винарните в района, Милица е изготвила специална карта на всички винарни и интересни забележителности в Мелнишко.

Лабораторията на Вила Мелник

Качествен контрол

Надникнахме и в лабораторията, където е е мястото за анализи на гроздето преди гроздобера. Много е важно гроздето да се набере в точния момент, когато всички показатели – захари, танини, които са определящи за качеството на виното. Най-важното е да имаш хубаво грозде, тогава ще стане и хубаво вино, споделя Милица.

На следващ етап се правят дегустациите, вземат се важните решения със семейството и професионалния технолог, за да се финализира характерът на желаното вино преди то да стигне до финализиране и бутилиране.

При дъбовите бъчви

Следващият етап при производството на виното е ферментацията и последващото му отлежаване, една част от  виното се съхранява в съдове от инокс и неръждаема стомана. Те са неутрални и за разлика от бъчвите не дават никакъв вкус и аромат на виното. Най-често тези съдове се използват за съхранение на повечето бели вина, розета и някои млади и леки червени вина.

Влизаме в помещението, където се съхраняват бъчвите, и веднага се усеща ароматът на дъб. Сега е моментът да ви разкажа малко повече за различните серии вина на Вила Мелник. Серията вина Фамилна традиция  са леки, плодови вина без никакъв досег с дъб, докато сериите Бергуле и Аплауз отлежават в дъбови бъчви.

Въпреки че винопроизводители могат да избират между различни производители и дистрибутори от целия свят за всичко, свързано с винопроизводството, нашите домакини от Вила Мелник избират българските продукти, винаги когато могат, защото вярват, че българският сорт грозде, отгледан на българска земя, най-добре ще се комбинира в българското вино.

Дъбовете са различни сортове, както гроздето е различни сортове, а различните видове бъчви означава повече подправки за виното. По този начин, когато виното се блендира, стават по-богати палитри с вкусове и аромати. Вината Аплауз отлежават в дъбови бъчви първо зареждане за около година и половина, докато при серията Бергуле се търси балансът между плодови и дъбови аромати и виното престоява за 9 месеца в бъчви второ зареждане. Ще усетите разликата в наситеността на дъба във вкуса и аромата на вината в зависимост от продължителноста на досега им с дъба.

Тунелите под винарска изба Вила Мелник

Тунелите под хълма

Вече сме под земята и влизаме под хълма, над който преди малко се наслаждавахме на красивата гледка над винарната. Те са традиция за мелнишкия регион. Повечето стари къщи също имат такива тунели, вкопани в пясъчника.

Тунелите поддържат постоянна температура и влажност, за да отлежава виното при оптимални условия. Стигаме до винения трезор с ценните бутилки. От всяка реколта се отделят по няколко бутилки в трезора, за да наблюдават как се развива виното през годините. Има и по-специални бутилки, наречени за някой – например за сватби, юбилей, трезор за спомени. Мони обеща следващия път да заделим за съхранение и наша бутилка и аз ще му напомня при следващото ни посещение! : )

Дегустацията

След разходката из винарната идва любимата ми част от посещението – дегустацията! Започваме с белите, а след това ще преминем през розе, за да стигнем до червените вина, типични за Мелнишкия регион. Една дегустация, в която се оставяме в ръцете на винен професионалист в лицето на Милица, а ние без претенции да се правим на сомелиери, но с огромно желание, ще се насладим на различните вина, които ще опитаме.

Аплауз Сандански мискет – уникален местен сорт

Аплауз Сандански мискет

Ароматен местен сорт

Санданският мискет е едно от децата на широката мелнишка лоза, уникален местен сорт, който си заслужава да опитате, за да се запознаете от близо с местните сортове, типични за Мелнишкия регион. Санданският мискет е създаден в близките 50 години чрез кръстоска на Широката мелнишка лоза и Тамянка.

Сандански мискет от серията Aplauz има цитрусов характер и аромат, в който улавяме цветя и плодове, лек и пивък вкус. Хубаво на цвят вино, по-бледо с лек зеленикав оттенък и богато на плодови аромати. Леко вино, което носи привкуса на отиващото си лято.

Оранжевото вино – различното вино

Опитвали ли сте някога оранжево вино? Признавам си, че и ние не бяхме опитвали до сега!

Оранжевото вино на Вила Мелник

Оранжево вино от Совиньон Блан с местния сорт Керацуда

Оранжевото вино се нарича така заради технологията на производство – от бялото грозде, което ферментира заедно с ципите както при червените вина. И макар ципите да не са червени, все пак пускат цвят, който е по-наситен от бялото вино. Оранжевото вино е наситено бяло, жълто, дори може да оранжевее на цвят и затова има това име. То е много нашумяло на Запад като мода, но същност е старият, древен начин за направа на бяло вино.

Едно време домашните винопроизводители държали сока с ципите, защото ципите съдържат танин, който е естественият консервант, съхраняващ виното. Древният начин на производство на бялото вино е именно такъв,  а оранжевото вино е възраждане на тази стара традиция. Оранжевото вино е много модерно, вкусно и определено привлече интереса ни още преди да сме го опитали!

Отличава се с наситен аромат, вкус и танин, наситени във вкуса заради ципите. Много интензивен, топъл на усещане аромат, на по-зрели плодове – дюли, сладко от кайсии може би. Вкусът е по-сладък, а накрая малко по-горчив отново заради танина. Сервира се по-топло, за да се отделят богатите аромати. Много необичайно, различното вино, но мен много ме впечатли.

Розе Аплауз от двата най-известни български сорта – широка мелнишка лоза и мавруд

Villa_Melnik-DSC_5167.jpg

Още една хубава бутилка !

Следващото вино, което дегустирахме, е розе от Широка мелнишка лоза и Мавруд от серията Аплауз. Двата сорта са ферментирали поотделно, а в последствие са купажирани.

Резултатът е леко и приятно розе със средна плътност, вкус, в който откриваме нотки на зрели ягоди и богати плодови аромати. Свежо и бледорозово на цвят розе, което въпреки че е от местни сортове е изключително елегантно и напомня на розе в типичен стил Прованс!

Пино Ноар и Санджовезе

Най-новото вино от два сорта – Пино ноар и Санджовезе. Пино Ноар е известен френски сорт от Боргундия, а Санджовезе е един от най-известните италиански сортове. Вила Мелник отглежда двата сорта и решават да направят един уникален купаж, отлежал година в дъбови бъчви.

Пино Ноар и Санджовезе от Вила Мелник

Една уникална комбинация от френски и италиански сортове

Червено вино Пино Ноар и Санджовезе реколта 2017г. Милица ни представя като “френският джентълмент Пино Ноар, който се среща с темпераментния италианец Санджовезе в нашето лозе и започват едно добро приятелство…”

Това е на пръв поглед абсолютно скандален купаж, защото тези сортове не виреят никъде заедно освен в лозята на вила Мелник - едно уникално за света вино от реколта 2017г. Затваряме очи и пускаме всичките си сетива в действие – откриваме много плодови нотки с доста билки, нещо по-кожено може би, соленоватост… Колко необятен е винения свят!

Вила Мелник в Топ 50 винени дестинации в света

Най-голямата гордост сред наградите на Вила Мелник е малката златна плочка Top 50 World’s Best Vineyards 2020. Наградата е като Мишленска звезда за винарните, защото някой тайно е дошъл във винарната, номинирал ги е и след тайно гласуване с над 500 винени експерта Вила Мелник е отличена сред първите 50 в света. Критериите са както цялостно туристическо преживяване, така и качеството на виното, съхраняване на местни сортове, храна и традиции.

/ вила мелник сред 50те най добри винени д ВИЛА МЕЛНИК СРЕД ТОП 50 ВИНЕНИ ДЕСТИНАЦИИ В СВЕТА

Сред първите 50 в света

Тази награда отразява работата на целия мелнишки регион и е страхотно признание за целия българския винен туризъм. Повечето от другите отличени винарни са шата на повече от 200 години, големи имена по цял свят, сред които се нарежда Вила Мелник и прославя България сред целия винен свят.

За първи път българскавинарна влиза в престижна класация топ 50 на винените дестинации по света. Това е изключително признание, с което домакините ни от Вила Мелник много се гордеят, а и ние бързаме да се похвалим, че сме били в една от топ 50-те винарни по света!

Редки сортове: Мелник Юбилеен 1300

Мелник Юбилеен 1300 на Вила Мелник

Възраждането на местните сортове

Сорт Мелник Юбилеен 1300 – един наистина рядък сорт, който вирее само в мелнишкия край и е специално създаден по повод юбилея 1300 г от създаването на българската държава през 1981г. Нещо наистина много специално! Откриваме голяма разлика в ароматите в сравнение с предишното вино. Тук откриваме аромати на зрели плодове, шоколад, боровинки, къпини. Все вкусни и приятни аромати. Мекота и дълбочина във вкуса като кадифе. Мелник Юбилеен 1300 спечели двойно злато и големия трофей за най-оценено българско вино на Балканския международен винен фестивал миналия месец. Eдно наистина голямо признание, защото е вино от местен сорт, оценено на световно ниво.

Повече за сорта Мелник Юбилеен 1300 и други интересни, известни и дори позабравени български сортове можете да откриете в блога на Андрей и Мария Андрееви, които често ни вдъхновяват с истории за вино, гурме преживявания и пътешествия.

Мелник Юбилеен 1300  е от серията  редки вина Rare varieties, коята включва две вина -  Мелник Юбилеен 1300 и Руен. Много рядък сорт и издирването му, както и на други подобни български сортове, е голямо предизвикателство. Мисията, която Вила Мелник са приела като своя, е възраждане на старите местни сортове и техния модерен прочит на световно ниво. Вино за ценители.

Градушка - купаж от Мелник 55, Мавруд, Каберне Совиньон и Сира Алкохол

Нещо много специално, което не винаги е отворено във винарната, но когато е отворено, винаги е празник и всички го пробваме, ни споделя Милица.

Villa_Melnik-DSC_5192.jpg

Вино, което не е направено, а се е получило!

Това вино е от градушката, която ударила мелнишко на 1 юли 2016г. Всички помнят много добре този ден, защото тук градушки почти не се случват, разказват домакините.

Съвсем неочаквано на 1 юли след като са посрещнали Джулай морнин на хълма, идва тъмен облак с градушка, която удря почти целия парцел и унищожава 75% от насажденията на Вила Мелник. Цяла година труд е съсипан и в последния момент преди гроздобера всичкото грозде е на земята. Ужасна история, но това, което се е случило на лозята във Вила Мелник, е много интересен урок от природата, която компенсира за случилото се. Тези 20-25% от насажденията с грозде, което все пак е оцеляло, е събрало цялата сила на лозята. Там където гроздовете са оцелели, са с много по-наситени вкус, аромати и високо съдържание на танин. И така от Вила Мелник са направили е купаж от 4-те сорта, оцеляли от градушката – Мелник 55, Мавруд, Каберне и Сира.

Разбира се, че им пожелаваме никога повече да не се повтори, но резултатът е уникален. Мощен танин, висока киселинност, вино, което има много дълъг живот и тепърва ще става по-добро в следващите 20 години. Много интересно вино. Непрогледен черен цвят. Малка партида, но наистина впечатляващо вино. Виното,което ни учи, че трудностите раждат възможности!

Чарли на дегустацията

Чарли търпеливо изчака цялата ни дегустация, а след това щастливо махаше опашка из градините на Вила Мелник, където срещна много приятели - 2 кучета и над 12 котки, за които се грижат във винарната.

Десертът на финал - SWEET WINE VILLA MELNIK!

Sweet wine VIlla Melnik - десертното вино на Вила Мелник

Десертно вино от Мелник 55

Дегустацията завършваме с десертното вино от Мелник 55. Специфичното при това вино, че е сладостта му е изцяло натурална без добавена захар. Оставя се гроздето да стафидира на лозето и се бере почти като стафиди около месец, след като е приключил гроздобера – около ноември.

Като се набере, се оставя на касетки на проветриво място, за да може допълнително да се изпари водата и още повече да се наситят захарите в гроздата, и чак тогава се прави виното. Така виното се получава с повишена концентрация на естествени захари и аромати, сладко и много подходящо в комбинация с десерти. Бих казала, че е достойно и то самото да е сладкото удоволствие за десерт!

Равносметката от днешното винено пътешествие: опитахме вино без дъб, вино с много дъб, наистина уникална и неповторима реколта вино, вино от местни сортове и от световни сортове, с много танин, по-меки вина, едносортови и купажни вина - една наистина богата разходка из винения свят на Вила Мелник. Една наистина вдъхновяваща среща с винения свят на мелнишкия регион, който освен с богата традиция, може да се похвали и с модерен прочит на мелнишкото вино на световно ниво.

Виното е благородна напитка, в него има история, традиции, един необятен свят, в който човек открива нови вкусове, аромати и нови приятелства. Тръгваме си от Вила Мелник с усмивки и няколко бутилки вино, с които да отнесем частица от винения свят на Мелник у дома и вече планираме с нетърпение следващото си винено пътешествие, защото винения свят на България е необятен!

Наздраве и поздрави,

Лили

Ако статията ви е харесала, споделете я, за да достигне до повече хора.